Кіберспортивна організація Максима Кріппи NAVI: зародження, дебют і тріумф українського кіберспорту
За останні 20-30 років кіберспорт в Україні пройшов шлях від милого, але засуджуваного захоплення хлопчиків-фанатиків відеоігор, до серйозної індустрії з великим грошовим потенціалом. Простежити еволюцію українського кіберспорту найлегше на прикладі кіберспортивної організації NAVI, яка на сьогодні належить інвестору Максиму Кріппі.
З чого починали "Народжені перемагати"
В Україні кіберспорт розвинувся не завдяки, а всупереч. Повірити в те, що в країні, де немає комп'ютерів, можуть з'явитися найкращі у світі гравці, у нульових було дуже складно. Якщо в 90-х мрією молодих хлопців був відео-магнітофон, то в нульові з'явилися мрії щодо комп'ютерів. Але персональні комп'ютери були в одиниць, про їхню потужність і говорити не варто. Більша ж частина неофітів, захоплених відео-іграми, збиралася в крихітних комп'ютерних клубах і тільки у великих містах.
Але аудиторія шанувальників зростала, а попит, як відомо, народжує пропозицію. Комп'ютерних клубів ставало дедалі більше. Конкуренція і бажання заробляти змусили власників клубів організовувати змагання, а потім і міжрайонні турніри. Призові, за нинішніх часів, смішні: можливість грати кілька годин у клубі безкоштовно, нова мишка, символічні гроші тощо.
Однак маленькі локальні турніри зіграли свою роль: хлопці знайомилися один з одним, ділилися досвідом, а головне - виникав азарт і жага бути кращим, бути переможцем. Поступово почали формуватися команди, готові спробувати свої сили на міжнародних турнірах.
З ідеї участі у великому міжнародному турнірі й почалася історія кіберспортивної організації Navi. Меценат Arbalet (Мурат Тулемаганбетов) захотів реалізувати ідею створення організації, яка вивела б кіберспорт на професійний рівень. Так у 2009 році, напередодні поїздки на турнір у Дубаї, виникла кіберспортивна організація NAVI.
Трохи про неймінг. Спочатку назву організації було взято з гучного фільму "Аватар", але далі було оголошено конкурс на розшифровку букв NAVI. Перемогла пропозиція "Natus Vincere", що в перекладі з латинської означає "народжені перемагати". Майбутні чемпіони, за спогадами Олександра Кохановського: "жили у звичайній трикімнатній квартирі, там же і тренувалися".
Перший зоряний склад команди NAVI: starix (Іщук), ceh9 (Триноженко), markeloff (Маркелов), Zeus (Тесленко), Edward (Сухарєв) і ZeroGravity (Кохановський) у ролі менеджера.
Перемоги та прихід інвестора Максима Кріппи
Назвавшись саме кіберспортивною організацією, хлопці з NAVI почали не тільки перемагати, а й розширюватися. Уже на другому році свого існування NAVI здобула в чесному змагальному бою 12 медалей, більшу частину з яких становило золото. Гравці NAVI потрапляли в ТОПи найкращих у світі. У 2011 році хлопці з NAVI назавжди вписали себе в історію українського та світового кіберспорту, перемігши на турнірі з Dota 2 і завоювавши мільйонний призовий фонд.
Паралельно з історією перемог розвивався і менеджмент компанії. Меценат пішов із проєкту через кілька років і власником організації став Олександр Кохановський. Але у 2018 році почалися проблеми з обіговими коштами - велика професійна кіберспортивна організація потребувала ресурсів, причому немаленьких. Кохановський шукав рішення і дійшов висновку, що NAVI потрібен надійний інвестор.
Тривалі пошуки людини з коштами і бажанням пов'язати своє життя з кіберспортом вивели NAVI на Максима Кріппу. Інвестор уже працював із сегментом кіберспорту і встиг до того моменту стати акціонером компанії Maincast, головною діяльністю якої є трансляція матчів і турнірів. Перші інвестиції в NAVI Максим Кріппа зробив уже наприкінці 2018 року.
NAVI і новий власник Максим Кріппа
Співпраця NAVI і Максима Кріппи виявилася комфортною і плідною. У 2019 році, одразу після того, як Максим Кріппа став мажоритарним власником, у NAVI було запущено проєкт NAVI Esports Camp для розвитку молодих кіберспортсменів. Неуспішні підрозділи, які перешкоджали розвитку організації, були закриті або переформатовані.
У 2020 році Максим Кріппа вирішив стати повновладним власником NAVI. Але реалізація задуму потребувала часу і зусиль. У відкритих джерелах немає інформації про те, які саме умови передбачав договір. Але представники NAVI розповіли журналістам, що умов було кілька і практично всі вони мали свої терміни на виконання.
У 2022 році Максиму Кріппі вдалося виконати всі умови домовленості і він став бенефіціарним власником NAVI. Тоді новина облетіла всі ЗМІ. Адже йшлося про купівлю головної та найкращої кіберспортивної організації в Україні.
Сьогодні NAVI продовжує демонструвати впевнені результати і радують не тільки своїх шанувальників, а й власника організації Максима Кріппу. Подейкують, що Максим Кріппа - затятий фанат кіберспорту, хоч підтверджень цієї інформації немає, оскільки бізнесмен веде непублічний спосіб життя.
Минулого року команди кіберспортивної організації NAVI брали участь у 132 турнірах ESL і здобули 27 перемог, що принесло організації друге місце у світі за кількістю виграних призів і величезну популярність серед фанатів. NAVI також виступали на чемпіонатах світу з Brawl Stars, Clash of Clans, Halo Infinite і VALORANT. Рік завершився стратегічними змінами: розформовано склади з Halo Infinite, Brawl Stars і жіночий склад Celestials з VALORANT. Водночас NAVI повернулися в PUBG Mobile і StarCraft 2, представивши оновлену команду з PUBG, що складається виключно з українських гравців.